+48 518 161 558 psycholog@olaradomska.com

Trening DBT

Celem treningu DBT jest nabycie umiejętności pozwalających na lepsze radzenie sobie z kryzysowymi sytuacjami, emocjami oraz w sytuacjach interpersonalnych.

Jest możliwe, dzięki czterem modułom treningowym, odpowiadającym czterem obszarom umiejętności:

Uważność

Od uważności rozpoczyna się każdy trening DBT,  a także każdy moduł jest nią poprzedzony. Dlaczego? Bo jest to baza, na której można dobudowywać kolejne umiejętności DBT. Nie wyobrażam sobie pójścia dalej bez chociażby podstawowego poznania uważności. Bez umiejętności obserwowania, opisywania czy uczestniczenia. Bez oceniania, skutecznie, w jednej rzeczy na raz. Bez umiejetności skontaktowania się ze swoim Mądrym Umysłem… 

Tolerancja dyskomfortu psychicznego

Czymś, co wyróżnia trening DBT od innych podobnych form wsparcia czy warsztatów umiejętności społecznych/ psychoedukacji, jest moduł treningu poświęcony tolerancji dyskomfortu. Z trudności w tolerowaniu psychicznego cierpienia, lęku, niepewności, złości bierze się większość problemów takich jak wybuchy złości, sceny zazdrości, objadanie się czy samouszkodzenia. Jedną z kluczowych umiejętności jest w tej części umiejętność radykalnej akceptacji.

Regulacja emocji

Podczas treningu w ramach modułu regulacji emocji uczymy się obserwowania i opisywania naszych emocji bez oceniania. Nazywamy je i przyglądamy się faktom, przy okazji rozpracowując pułapki myślenia. Jeżeli emocje nie pasują do faktów, to szukamy innych rozwiązań niż te, kóre dyktują nam emocje.

Skuteczność interpersonalna

 Ważnym elementem treningu jest moduł poświęcony relacjom, ponieważ często stanowią one sporą trudność wśród pacjentów z dysregulacją emocji (np. ze względu na wybuchy złości). Uczymy się jak skutecznie prosić/ odmawiać, dbając przy tym o relację i zachowując szacunek do siebie, a także zastanawiamy się jak rozpoznawać i kończyć krzywdzące relacje.

W treningu DBT nastolatków (czy w treningach wielorodzinnych) dodatkowo jest moduł Podążania drogą środkową.

Czym różni się trening DBT od terapi grupowej?

Trening jest jednym z czterech składowych kompleksowej terapii dialektyczno – behawioralnej. Podczas treningu DBT uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami czy przemyśleniami a równocześnie nie jest to wymagane w treningu.

To warsztaty, czas na uczenie się umiejętności, a nie rozwiązywanie indywidualnych kwestii – od tego jest terapia indywidualna (2. element terapii). O stosowaniu umiejętności w konkretnych sytuacjach życiowych rozmawia się z terapeutą indywidualnym lub podczas coachingu telefonicznego (3. element terapii). Czwartym elementem terapii dialektyczno – behawioralnej jest zespół konsultacyjny, w którym bierze udział sam terapeuta, aby prowadzić terapię jak najlepiej.

O terapi indywidualnej DBT przeczytasz TUTAJ.

Kto może skorzystać z DBT?

Terapię DBT stworzyła Marsha M. Linehan z myślą o osobach z zaburzeniem osobowości borderline. Badania wskazują, że korzystają na niej również osoby ogólnie z dysregulacją emocji, np. samookaleczający się, z tendencjami samobójczymi, doświadczający intensywnych emocji, wybuchów złości, w uzależnieniach czy z zaburzeniami odżywiania (bulimia).

W treningu mogą wziąć udział dorośli, ale także tworzone są spotkania dedykowane nastolatkom… i ich rodzicom w ramach tzw. wielorodzinnych treningów DBT.

Bliscy osób z dysregulacją emocji mogą wziąć udział również w bezpłatnych 
treningach Family Connections.

Ile trwa i ile kosztuje trening?

Koszt 2-godzinnego spotkania treningowego wynosi 100 zł. Każdy moduł trwa 6 tygodni (w treningu nastolatków) lub 8 tygodni (w treningu osób dorosłych).

Opinia jednej z uczestniczek treningu

Stworzyła Pani niezwykle komfortową i przyjazną atmosferę. Czuć, że nie ma nic na siłę, i w zasadzie nie da się potraktować tego jako coś po prostu do odbębnienia. Bo Pani słowa i opisywane przykłady rzucają światło na życie, przeszłe wydarzenia, dają nadzieję i jeszcze bardziej podbijają istniejącą motywację, że: tak, może być lepiej, a nawet – może być dobrze.