+48 518 161 558 psycholog@olaradomska.com

Czasem czujemy się samotne w swoich trudnościach. Czasem staramy funkcjonować na pełnych obrotach na przekór naszej biologii. Czasem spędzamy samotne wieczory w poczuciu opuszczenia i niezrozumienia. Wówczas najbardziej potrzebujemy czerpać z obfitości jaką niosą za sobą siostrzane więzi!

Kobieta kobiecie… siostrą?

Od dziecka słyszałam przekazy o rywalizacji wśród kobiet. I nie chodzi mi wyłącznie o rodzinę, bo tego typu przekonania przekazywały również obce osoby na ulicy, w sklepie czy w mediach. Miałyśmy podobno zazdrościć sobie urody, sukcesów, relacji.

Weźmy na warsztat chociażby bajkę o Kopciuszku, powszechnie znaną historię sierotki, której życie uprzykrzały przyrodnie siostry i macocha. Jakie lekcje można z niej wyciągnąć?

 • Inne kobiety będą ze mną rywalizować o uwagę i uczucia mojego ojca/ chłopaka /brata /syna itd. (patrz: figura ojca, książę)
 • Inne kobiety będą zazdrościć mi urody/ mądrości/ pracy itd.
 • Inne kobiety będą mi dokuczały
 • Przyjaźń i wzajemna pomoc pomiędzy kobietami jest możliwe tylko w magicznych przypadkach (patrz: wróżka)

W szkole za popularne uznawało się te dziewczynki, które trzymały się z chłopcami. Bo to było przecież takie super! Ileż trzeba było się nagimnastykować, żeby sprostać oczekiwaniom męskiej publiczności. Pamiętam, ze sama nie raz musiałam zagryzać zęby i powstrzymywać łzy, udawać, że jestem twarda i pasuję do ich chłopięcego świata.

O ile lepiej by było, gdybyśmy otaczały się koleżankami, innymi kobietami, które tak jak my mają w sobie gotowość na wspierające relacje. Rozmawiając z nimi często rozpoznajemy siebie w ich opowieści. Gdy relacjonują, co się u nich dzieje, mogłybyśmy raz po raz przytakiwać, doskonale rozumiejąc, co miały na myśli. I wówczas, kiedy słyszymy inną kobietę, która mierzy się z podobnymi wyzwaniami, czujemy się lepiej. Czujemy się mniej samotne. Silniejsze o siostrzane więzi.


Jak możesz zadbać o swoje siostrzane więzi?

 1. Zacznij rozmowę lub po prostu daj znać, że myślisz o przyjaciółce, siostrze, mamie czy koleżance z pracy. Wystarczy nawet konwersacja na Facebooku lub sympatyczny mail.
 2. Jeżeli masz możliwość, umów się na spotkanie na żywo. Idźcie na kawę, do kina czy na spacer. Może też zorganizujcie sobie dłuższy babski wyjazd…
 3. …lub wstąpcie na kobiece kręgi czy wyjazdowe warsztaty rozwojowe .
 4. Postaw na współpracę z kobietami w biznesie czy w ramach bloga. Zaproś do napisania postu gościnnego lubianą przez siebie blogerkę i wybieraj kobiece firmy na swoich dostawców. Daj się poznać jako osobę chętną do współpracy, dbającą o dobre relację i otwartą komunikację.
 5. Jeżeli nie masz własnej firmy, korzystaj z produktów i usług, które oferują inne kobiety.
 6. Wspieraj bliskie sobie kobiety dobrym słowem i uczynkiem.
 7. Angażuj się w kobiece inicjatywy i działaj społecznie. Lub stwórz własną inicjatywę, która pomoże Ci wspierać inne kobiety.

A Ty? Jak zadbasz o swoje siostrzane więzi w najbliższym czasie?


Jeżeli podobał Ci się ten artykuł lub masz jakieś pytania, zostaw po sobie jakiś ślad, skomentuj go. Napisz kilka słów od serca, będzie mi ogromnie miło 🙂

Z miłością, Ola Radomska