+48 518 161 558 psycholog@olaradomska.com

Mimo całego rozwoju cywilizacyjnego wciąż wiele osób boi się wizyty u psychologa, uważając tę formę pomocy za pewną, wstydliwą ostateczność. Niesłusznie!  Kiedy więc warto wybrać się do psychologa?

Ostatnio jeden z moich małych pacjentów powiedział przed wejściem do gabinetu, że nie jest chory psychicznie, więc nie rozumie, dlaczego ma iść do psychologa. Rozbawiło mnie to stwierdzenie, ale pokazuje również smutną prawdę: Mimo całego rozwoju cywilizacyjnego wciąż wiele osób boi się wizyty u psychologa, uważając tę formę pomocy za pewną, wstydliwą ostateczność. A niesłusznie! 
   

Z czym można udać się do psychologa?

Akurat wspomnianemu we wstępie pacjentowi mogłam wytłumaczyć, że spotykamy się po to, aby ocenić rozwój poznawczy i emocjonalny a nie zdrowie psychiczne. Rodzice zgłaszają się z dziećmi do poradni pedagogiczno - psychologicznych, gabinetów prywatnych czy są kierowani do szpitalnego psychologa właśnie w tym celu, aby ocenić i ewentualnie wspomagać rozwój dziecka. Co ciekawe można badać maluchy już od 2 miesiąca życia, co pozwala możliwie wcześnie wykryć sygnały zaburzeń i opóźnień w rozwoju oraz określić kierunek oddziaływań stymulacyjnych lub korekcyjnych. Tak jak w rehabilitacji i medycynie - im szybciej rozpoczniemy pracę, tym lepsze efekty możemy uzyskać. Dla wielu dzieci to szansa na stosunkowo dobre i samodzielne funkcjonowanie w przyszłości. Do psychologa możemy zwrócić się, gdy przeżywamy w życiu kryzys, np. zakończenie związku, utrata pracy, doświadczamy silnego stresu, konfliktów w komunikacji w bliższych i dalszych relacjach lub rozpoczynamy nowy etap, którego się obawiamy, np. oczekując na narodziny dziecka.  Możliwe, że nawet jedno lub kilka spotkań rzuci nowe światło na trudną sytuację. Psycholog udziela wsparcia lub przeprowadza diagnozę i często proponuje dalsze możliwe formy pomocy psychologicznej, więc pierwszym krokiem, gdy podejrzewamy u siebie np. depresję, może być udanie się na konsultację do psychologa.

Psycholog a psychoterapeuta

Psycholog świadczy usługi psychologiczne, np. diagnoza psychologiczna czy udzielanie pomocy psychologicznej, wsparcia w kryzysie i radzeniu sobie ze stresem życia codziennego. Praca z psychologiem skupia się na wzmacnianiu zasobów, planowaniu działań i usuwaniu przeszkód na drodze do rozwoju. Nie jest to psychoterapia w rozumieniu pracy nad zaburzeniami, a bardziej terapia dobrostanu czy trening umiejętności tj. regulowanie emocji, asertywność czy komunikacja. Bo nie każdy psycholog jest psychoterapeutą, a nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła szkołę psychoterapii wybranego nurtu, zazwyczaj trwającą 4 lata. Psycholog może pomóc rozeznać się w obecnej sytuacji klienta, np. przeprowadzając diagnozę psychologiczną, i ewentualnie poszukiwaniu odpowiedniej formy terapii oraz specjalisty.

Psychologowie przyjmują również online?

Dlaczego nie? Psycholog online ma taki sam obowiązek przestrzegania etyki i sztuki zawodu. Podobnie dba się o bezpieczeństwo klienta. Poza kontaktem za pośrednictwem komunikatorów wideo (np. sesje przez Skype), specjalista jest zobowiązany do zebrania innych informacji kontaktowych od klienta m.in. na wypadek tendencji samobójczych (anonimowe spotkania online są niezgodne z etyką zawodu). Jest to naprawdę wartościowa forma dla tych osób, które nie mają możliwości kontaktu z psychologiem w miejscu zamieszkania, np. Polacy mieszkający za granicą, gdzie może być ciężko znaleźć polskojęzycznego psychologa.   

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł lub masz jakieś pytania, zostaw po sobie jakiś ślad, skomentuj go. Napisz kilka słów od serca, będzie mi ogromnie miło 🙂

Z miłością, Ola Radomska